1/48 AH-1G -Dodatki
Do modelu Specjal Hobby
Coraz częściej mamy do czynienia, z taką sytuacją, że firmy modelarskie wydają swoje modele w dwóch różnych wariantach. Dzisiaj nikogo już nie dziwi fakt, że w zależności od grubości portfela, upodobań, bądź swoich umiejętności modelarze mogą wybierać między zakupem standardowego zestawu lub takiego, który już sam w sobie posiada sporą ilość dodatków. Jednak najczęściej waloryzujemy swoje modele według własnych upodobań. Wtedy każdy z nas po zapoznaniu się z możliwościami rynku dokupi to co uzna za stosowne.
Oglądając AH-1G Special Hobby powiedziałem super model, części dobrze odlane, całkiem szczegółowe detale. A jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę wydanie Hi-Tech z masą dodatków, posypią się z mojej strony same owacje. Bo moim zdaniem na takie ten z zestaw zasługuje. W tym artykule przyjrzymy się dodatkowym możliwościom dla wszystkich, którzy chcieli by indywidualnie wzbogacić swój model.
1/48 AH-1G Space
Eduard – 48067
Zestaw Space zawiera arkusz naklejek, na których znajdziemy wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz kokpitu oraz blaszkę fototrawioną, której głównymi częściami są pasy członków załogi.
Instrukcja jest przejrzysta, bez problemu z jej pomocą umieścimy wszystkie elementy w odpowiednim miejscu.
Zacznijmy od arkusza kalkomanii. Tablica moim zdaniem nie jest do końca czytelna,. Druga sprawa to kolor. Jeśli się dobrze przyjrzymy zobaczymy, że zegary są umieszczone na szarym tle. Co jeszcze dodatkowo zmniejsza kontrast, zwłaszcza gdy popatrzymy na nią z dalszej perspektywy.
Ten szary kolor doskonale widać , gdy sobie zrobimy małe porównanie i zestawimy naszą kalkomanię z kolorową tablicą z blachy fototrawionej.
Co do samej blaszki z pasami już nie mam zastrzeżeń
Nawet powiedziałbym, że pod względem kolorystycznym oraz jakości detali wypada zauważalnie lepiej od tego co zaproponowało Special Hobby w pudełku Hi-Tech. Nawet jeśli obydwie blaszki wyprodukowano w tym samym miejscu i wedle tego samego opracowania.
1/48 AH-1G Detail Set
Eduard – 491279
Tutaj mamy do czynienia z dwiema blaszkami. Jedna kolorowa z już pomalowanymi elementami do wzbogacenia wnętrza kokpitu, druga do waloryzacji elementów kabiny oraz innych części śmigłowca.
Przeglądając instrukcję myślę, że ten zestaw posiadaczom Hi-Techa nie do końca się przyda.
Czemu?. Ponieważ w pudełku Special Hobby znajdziemy blachy Eduarda, a prezentowana teraz tablica przyrządów jest niczym innym jak powieleniem tego co zaproponowano w wydaniu Hi-Tech.
Ale nie wszystko jest takie same. Zdecydowanie większa jest ”miedziana” blacha, która daje możliwość poprawienia zarówno elementów konstrukcyjnych maszyny jak i uzbrojenia. Niemniej jednak, poprzez brak pasów nie jest ten zestaw tak kompletny, jak by się mogło wydawać na samym początku. Przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że Eduard od jakiegoś już czasu wypuszcza wspomniane pasy jako oddzielny produkt.
Ta sama kolorowana blaszka trafiła samodzielnie do pomniejszego zestawu typu Zoom
1/48 AH-1G 1/48 Zoom
Eduard – FE1279
Jak wspomniałem wyżej – pasy są z kolei osobnym zestawem
1/48 AH-1G seatbelts STEEL
Eduard – FE1280
1/48 AH-1G TFace Mask
Eduard – EX863
W tym przypadku nie ma co się zbędnie rozpisywać. Mamy tutaj bowiem do czynienia z typowym dla tego producenta zestawem waloryzacyjnym.
Dla wszystkich, którzy chcą zaprezentować swój model w wersji ”z otwartą kabiną” maski dają możliwość pomalowania oszklenia również od wewnątrz.
Jeśli jednak otwieranie kabiny do szczęścia potrzebne nie jest, to z powiedzeniem można poprzestać na standardowym zestawie masek
1/48 AH-1G 1/48 – Masks
Eduard – EX862
Bez względu na wybór, w zestawach dostajemy standardowy żółty miękki papier idealny do tego typu zadań.
1/48 AH-1G M35 Armament Subsystem
CMK – 4454
Nie tylko Eduard wypuścił akcesoria do waloryzacji modelu “Cobry”. Wszyscy modelarze, którzy będą kleić swój śmigłowiec właśnie z takim uzbrojeniem powinni przyjrzeć się temu co zaproponowało nam CMK. Jest to ciekawy żywiczny zestaw i choć na pierwszy rzut oka plastikowa wersja tego działka jest całkiem niezła, to gdy zestawimy ją z produktem od CMK różnice dostrzeżemy od razu.
Oczywiście dla jednych będą to niuanse, bądź drobne szczególiki. Dla innych zupełnie dwa różne spojrzenia na dane zagadnienie.
Tak czy inaczej różnica jest i widać ją doskonale. Choćby tu poniżej na zdjęciu.
Napisałem wyżej, że działko w pudełku Special Hobby jest odlane całkiem niezłe. Działko tak, ale amunicja, hmm … no nie wiem co tutaj napisać temat jakby całkowicie olany. CMK idealnie uderza w punkt i miażdży plastikowe ”coś”.
Pozostałe żywiczne elementy również trzymają dobry poziom wprowadzając fajne detale, jednocześnie zmniejszając czasem może i toporne z wyglądu plastikowe części.
Powyższe opisy niestety nie wyczerpują tematu waloryzacji tego śmigłowca. Z czasem jest szansa na uzupełnienie tego artykułu o kolejne akcesoria.
Albert Grzywa
Zestawy przekazane do recenzji przez Special Hobby i Eduard