1/48 Gloster E28/39 Pioneer
Dodatki i waloryzacje
Clear Prop Models
Wraz z samą miniaturą Glostera Pioneera w 1/48 trafiły w moje ręce pomniejsze waloryzacje uzupełniające już i tak całkiem zdetalowany model.
1/48 Gloster E28/39 Pioneer
double-sided painting mask
Clear Prop! – CPA-48043
Pierwszym z dodatków, które krótko omówię to maski. Rzecz zawsze przydatna, jeśli nie chce się poświęcać nadmiaru czasu i energii na maskowanie oszklenia oraz kół. W zestawie otrzymujemy naklejki wycięte w papierze kabuki, także ich bezproblemowa aplikacja i wykorzystanie jest raczej pewne.
Maski wycięte są zarówno dla wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni obu wersji oszklenia, które znajdziemy w modelu. Całość uzupełnia całkiem przejrzysta instrukcja w szacie graficznej znanej już z samego zestawu.
1/48 Gloster E28/39 Pioneer
PE parts
Clear Prop! – CPA-48046
Kolejny zestaw waloryzacyjny to mała blaszka fototrawiona, która zawiera dość potrzebne, moim zdaniem, elementy. Całość zapakowana jest w folię oraz usztywniona dodatkowo kartonikiem, co zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami. Oprócz arkusika z blaszki, zawierającego 15 elementów, znajdziemy również instrukcję.
Blaszka jest niewielkich rozmiarów, ale jej jakość nie wzbudza żadnych zastrzeżeń.
Największym elementem jest tablica przyrządów. Modyfikacja polega na zeszlifowaniu elementu z tworzywa, dołożeniu tejże blaszki oraz naklejeniu zegarów z kalkomanii.
Kolejne elementy również uzupełniają wyposażenie kabiny pilota. Są to, między innymi, paski orczyka oraz dość istotne – których brak sygnalizowałem w recenzji samego zestawu – pasy pilota.
Dostajemy również dwa detale osłony kabiny.
Oprócz pasów, najistotniejsze z mojego punktu widzenia są siatki umieszczane we wlotach powietrza do silnika i elementy ów wlot waloryzujące.
Reasumując – uważam, że blaszka jest akcesorium zdecydowanie przydatnym do zbudowania miniatury Pioniera.
1/48 Gloster E28/39 Pioneer
wheel set
Clear Prop! – CPA-48044
Ostatnim już kompletem waloryzującym miniaturę Pioneera są koła. Całość zapakowana w blister z tekturową podkładką, która dobrze zabezpiecza zawartość. Podobnie jak w przypadku pozostałych zestawów komplementarnych, dołączono kolorową instrukcję.
Całość składa się z trzech zespołów części – dwóch stanowiących felgi – odlane z żywicy, oraz jednego zawierającego opony oraz błotniki, wydrukowanego w technologii 3D.
Pomarańczowa żywica nie jest najłatwiejszym obiektem do fotografowania detali, dlatego próbowałem tutaj ukazać wykonując zdjęcia pod różnymi kątami z jak finezyjnymi detalami mamy do czynienia.
Filip “Xmald” Rząsa
Zestawy przekazane do recenzji przez Clear Prop Models
Ta tablica z blaszki to porażka. Nie dość że element płaski, to jeszcze trzeba na niego kalkomanię nałożyć. Plastikowa wygląda dużo lepiej i to na nią lepiej nakleić kalkomanie. Już same pasy mogli wydać…