1/48 OV-10D+ Bronco – Dodatki
do modelu ICM
Eduard
OV-10D+ to druga wersja Bronco, wydana przez ICM. I podobnie jak w przypadku pierwszej (OV-10A), Eduard szybko zareagował, wypuszczając zestaw dodatków do tego modelu.
OV-10D+ SPACE ICM
Eduard – 3DL48062
Pierwszy z nich to Space, czyli połączenie klasycznej barwionej blaszki oraz “przestrzennej” kalkomanii drukowanej z żywicy.
Zawierają one elementy kokpitu, takie jak oczywiście tablice przyrządów, panele boczne, pasy i różne drobiazgi do obydwu foteli.
Barwiona blaszka to głównie orczyki, pasy foteli, cięgna inicjowania katapultowania oraz tajemnicze delikatne elementy…
…które okazują się być zamkami osłony kabiny.
Żywiczny wydruk 3D to prawie wyłącznie tablice przyrządów oraz przełączników.
Ich jakość jest typowa dla tej serii Eduarda, tak więc jest przyzwoicie, a elementy mają bardzo widoczną “wysokość”, co dodaje im plastyczności.
W modelu ICM tablice przyrządów wykonano jako ładnie ukształtowane, pełne szczegółów elementy plastikowe, do których producent dołącza kalkomanie.
Takie rozwiązanie na pewno przy odrobinie pracy powinno dać niezły efekt, ale jednak żywiczne kalkomanie będą o niebo lepsze.
OV-10D+ – Zoom
Eduard – FE1264
Druga propozycja to już wyłącznie klasyczna barwiona blaszka.
Jak łatwo się domyślić, również koncentruje się na kokpicie (notabene, w Bronco bardzo eksponowany nawet w modelu “zamkniętym”, ze względu na bardzo rozbudowane oszklenie). Mamy tu więc przede wszystkim tablice i panele przyrządów oraz różne drobiazgi.
Elementy te prezentują obecnie standardowy, wysoki poziom blaszek od Eduarda, czyli ostry druk, obecność imitacji szkiełek zegarów i umiarkowany raster.
Naturalnym jest porównanie tej blaszki z przedstawioną powyżej żywicą Space. Tutaj musze powiedzieć, że druk detali blaszki PE jest jednak ostrzejszy w porównaniu z żywicą. Dla odmiany żywica oferuje jednak efekt trójwymiarowości. Wybór należy do klienta…
Warto nadmienić, że niektóre detale, jak orczyki, są identyczne jak na blaszce fototrawionej dołączonej do Space.
Blaszkę tę można również zakupić w większym zestawie, z drugą – już nie barwioną – zawierającą dodatkowe elementy (Eduard 491264 OV-10D+ ICM), tej jednak nie otrzymałem do recenzji.
OV-10D+ seatbelts STEEL ICM
Eduard – FE1265
Zgodnie z obecną polityką wydawniczą Eduarda, pasów (i innych drobnych detali) do foteli nie znajdziemy już na “głównych” blaszkach fototrawionych, więc musimy je dokupić oddzielnie.
I znów nie będzie niespodzianką, że sporo tych elementów pokrywa się z tymi zawartymi na blaszce PE z Space.
Podsumowując tę część, można stwierdzić, że zestaw SPACE zawiera mniej elementów, ale te najbardziej podstawowe, jak panele przyrządów i pasy. Blaszki to z kolei większa liczba detali, ale też za trochę większe pieniądze. Wybór zależy wiec od preferencji modelarza.
Rzecz jasna, oferta Eduarda nie może pominąć kwestii masek do zabezpieczania oszklenia (jak pamiętamy, nader bogatego w Bronco). I znów typowo – możemy wybrać między mniejszym (i oczywiście tańszym) zestawem wyłącznie zewnętrznym, a TFace, czyli zawierającym arkusik zarówno do zewnętrznych, jak i wewnętrznych części oszklenia. Obydwa cięte w typowej dla Eduarda papierowej taśmie Kabuki, najlepszej do tego celu.
OV-10D+ ICM
Eduard – EX846
OV-10D+ TFace ICM
Eduard – EX847
Artur Osikowski
Zestawy przekazane do recenzji przez firmę Eduard