1/72 Polish Officers 1939 Set #1
Scibor Monsterous Miniatures – 72HM0008
Mając w ręku jakiekolwiek figurki w skali 1/72 na pierwszy rzut oka wiem, czy nadadzą się do zastosowania na moich dioramach lub winietach. Takim przykładem na pewno jest komplet polskiego producenta figurek Scibor Monstrous Miniatures . A dokładniej zestaw „Polish Officers 1939 Set #1”, kolejny wypust z serii „Polish Historical Miniatures”
Figurki są zapakowane w typowy dla sciborowych żywic plastikowy blister, który lekko zamazuje zawartość.
Po otwarciu opakowania znajdziemy trzy postacie oficerów odlane na jednym kawałku listwy wlewowej. Całość wykonana jest z żywicy koloru szarego, co niewątpliwie ułatwiło fotografowanie figurek do tejże recenzji.
Pierwsza figurka przedstawia najpewniej oficera polskiej kawalerii trzymającego lornetkę przy ciele. Ciekawostką jest hełm bojowy wz.1915 (hełm Adrian, opracowany pierwotnie dla armii francuskiej w roku 1915) stosowany jeszcze przez niektóre polskie oddziały w kampanii wrześniowej. Osoby spostrzegawcze od razu zauważą wąsik pod nosem na twarzy oficera.
Kolejna figurka to oficer w mundurze formacji pancernych. Oficer przedstawia wyprostowaną postać z założonymi do tyłu rękoma w lekko rozpiętej czarnej skórzanej kurtce wz.36. Nakrycie głowy to hełm czołgowy, a właściwie przeróbka hełmu Adrian ze skórzanym amortyzatorem na przodzie zamiast daszka.
Ostatnia figurka to postać oficera w płaszczu oficerskim wz.36 oraz w popularnym w tym okresie nakryciu głowy czyli rogatywce polowej. Poza znaczniej zrelaksowana od poprzedników, ponieważ postawa jest nieco pochylona a dłonie schowane w kieszeniach.
Figurki w tym zestawie są odlane dokładnie, wyrzeźbione detale są ostre, a fałdy materiałów wyraźne, co jest dużą zaletą przy malowaniu i cieniowaniu postaci w 1/72. Nie znajdziemy pęcherzyków powietrza, zapewne za sprawą „dolewów”, które zostały doklejone z powodów technologicznych. Usunąć musimy jedynie nadlewki przy łączeniu form, głównie między obiema nogami w każdej figurce. Przy oględzinach zwróciłem uwagę na pomysłowe połączenie kanałów wlewowych z obuwiem u każdej w postaci, które pozwoli na mało inwazyjne odcięcie każdej figurki od kostki.
W ocenie figurkek w skali 1/72 jednym z kluczowych parametrów są ich gabaryty, a właściwie wysokość samej postaci. W wielu przypadku wyklucza zastosowanie danego modelu z innymi zestawami. Tutaj gabaryty są raczej zbliżone do wyrobów firmy CMK lub reaktywowanej ostatnio MIG Prductions. Dla porównania – wyroby firmy Mantis czy Scale72 są w moim przekonaniu znacznie zgrabniejsze dla skali 1/72.
Podsumowując, otrzymujemy zestaw bardzo dobrej jakości i unikatowy zarazem jeżeli chodzi o tematykę. Innej alternatywy polskich oficerów póki co nie znajdziemy w skali 1/72 wśród producentów figurek żywicznych. Pozy są niebojowe co jest ich największą zaletą, ponieważ pozwala na szersze zastosowanie m.in. na podstawkach z bronią pancerną.
Mateusz Mathea