Sexy Spitfires – EXITO DECALS
EXITO DECALS
Kalkomanie naszego rodzimego producenta (nieprzypadkowo nazywającego się podobnie jak jeden z dużych sklepów modelarskich) nie były jednorazowym strzałem. Po zestawie do Fok i Bałkańskich Gustawów całkiem niedawno na rynek trafiły kolejne nalepki. Tym razem do Spitfajerów. Nietuzinkowy, bo zebrane są w nim samolotu okraszone pinapowymi nose-artami. Rzecz to jednak w przypadku spitów niecodzienna. A jak by szczęścia było mało, to wśród trzech wybranych propozycji mamy też jedną maszynę z plusem za polskie malowanie z plusem!
Standard okrzepł – kalkomanie dostępne są w dwóch wariantach, a w zasadzie w dwóch skalach – tych najbardziej popularnych bo 1/72 i 1/48. Format opakowania – dość nietypowy i w sumie przytłaczający wielkością sam arkusz kalkomanii wynika z nietuzinkowego pomysłu na prezentacje poszczególnych malowań – instrukcję przygotowano w postaci trzech kart formatu A4, wydrukowanych na papierze kredowym. Jedna strona karty to duże sylwetki samolotu genialnie namalowane przez Janusza Światłonia. Na odwrocie umieszczone są z kolei pozostałe kolorowe profile, instrukcja rozmieszczenia kalkomanii wraz z wszelkimi niezbędnymi informacjami, a niekiedy również zdjęcia archiwalne. W omawianym tutaj zestawie znajdziemy więc trzy komplety oznaczeń:
– Spitfire LF Mk.Vb (EN921), o kodzie bocznym YO-A z 401. Dyonu RCAF, pilot: F/O Jack Sheppard, Redhill / Staplehurst / Biggin Hill, Wielka Brytania, lipiec-październik 1943 roku.
– Spitfire LF Mk.VIII (MT841), o kodzie bocznym U z 2. Dyonu RIAF, Kohat, Indie Brytyjskie, wiosna 1946 roku.
– Spitfire LF Mk.IXe (TA864), o kodzie bocznym LW-L z 318. (Gdańskiego) Dyonu RAF, pilot: P/O Zdzisław Uchwat, Risano koło Udine, Włochy, maj-czerwiec 1945 roku.
W obydwu kompletach – tym w 1/72 i tym 1/48 zestaw powyższych kart jest jednakowy. Różnice zaczynają się dopiero w temacie samych nalepek. Co ważne, wydawca nie ryzykował zmarnowania potencjału i druk zlecił najlepszym – włoskiemu Cartografowi. Zacznijmy zatem od większego kompletu:
1:48 Sexy Spitfires
Supermarine Spitfire LF Mk Vb – VIII – IXe
EXITO DECALS – ED48003
Arkusz kalkomanii mieści komplety oznaczeń dla trzech samolotów, z rondelkami włącznie. Rozmieszczenie poszczególnych znaków pozwala na bezproblemowe rozczłonkowanie arkusza, co w praktyce sprzyja spółdzielczym zakupom. Brak jedynie napisów eksploatacyjnych – te jednak zazwyczaj są na wyposażeniu modelu, do którego aftermarketowe kalkomanie się dopasowuje
W przypadku siedemdwójkowego zestawu sprawa wygląda zupełnie podobnie
1:72 Sexy Spitfires
Supermarine Spitfire LF Mk Vb – VIII – IX
EXITO DECALS – ED72003
Arkusz kalkomanii nie jest tutaj pantografowym pomniejszeniem, bo siłą rzeczy i technologii grafiki musiały być odpowiednio spreparowane. Inne jest również rozmieszczenie nalepek na arkuszu, choć niezmiennie są one pogrupowane zgodnie z przynależnością do każdej z propozycji malowania
Tutaj również trudno mieć zastrzeżenia do jakości druku – szczególnie w kontekście wielkości obrazków
KFS
P.S. Powyższe opracowanie dostępne jest również w skali 1/32
Zestawy przekazane do recenzji przez Exito Decals