1/72 V3000S/SSM Maultier German Halftrack with Flak 38
IBG Models – 72075
To już drugi model IBG, który mam okazję recenzować. Poprzednio był to również Ford, 917 w wersji japońskiej. Tym razem w moje ręce trafiła miniatura kolejnej wersji rozwojowej tej ciężarówki, w odmianie półgąsienicowej, dodatkowo wyposażonej w działko Flak 38. Ford V3000S i jego warianty były już pokazywane przez producenta na targach w Norymberdze. O ile standardowy Ford V3000S był już obecny na rynku w ofercie innych producentów, to wersja półgąsienicowa Maultier jest aktualnie jedyną alternatywą dostępną w plastiku.
Każdą recenzję rozpoczynam od małego “researchu” w sieci, aby dowiedzieć się nieco więcej o danej konstrukcji. Tutaj małe zaskoczenie, bo dostępnych zdjęć z epoki jest jak na lekarstwo i to głównie w wersji z “gołą” skrzynią. Zdjęć z działkiem Flak na pace znalazłem nie więcej niż kilka.
Miałem nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej z instrukcji modelu, ale zapomniałem, że producent nie dodaje żadnego zarysu historycznego danej konstrukcji. Jak już zaczęliśmy od instrukcji to warto wspomnieć, że jest ona dosyć dokładna i szczegółowa. Budowa składa się z 27 etapów popartych rysunkami 3d, które w jasny sposób opisują montaż części wliczając w to elementy opcjonalne. Propozycje malowania są przedstawione na dwóch schematach kamuflażu opisanych jako nieznana jednostka z roku 1944. Producent zadbał o proponowane użycie kolorów farb i tu uwaga, bo aż pięciu producentów. Okiem początkującego modelarza to duży plusik.
Od razu wspomnę o arkuszu kalkomanii, który został wydrukowany przez firmę Techmod. Mamy do dyspozycji oznaczenia jednostki oraz dwa komplety tablic rejestracyjnych.
W pudełku znajdziemy łącznie 9 ramek w ciemnoszarym kolorze tworzywa. Część z nich znana jest z poprzednio recenzowanego modelu Forda 917t. Mowa tu o elementach podwozia z kołami, silnika oraz szoferki.
Nowe ramki zawierają m.in. ramę podwozia, elementy przedniej karoserii oraz części załadunkowej. Jak w poprzednim modelu Forda, części są ostre i dokładne. Ślady po wypychaczach znajdują się w większości w niewidocznych miejscach. Do usunięcia będą jedynie ślady po łączeniu form np. na przednich reflektorach.
Jako, że jest to wersja Maultier, dostajemy też gąsienicowy układ jezdny. Tutaj warto podkreślić, że gąsienice wyprodukowano z pojedynczych ogniw oraz krótszych odcinków. Problemem mogą być jedynie grube kanaliki wlewowe przy naprawdę małych pojedynczych elementach. Trzeba będzie bardzo ostrożnie odcinać je od detali. W innym przypadku możemy się liczyć z uszkodzeniem lub złamaniem pojedynczego ogniwka.
Części działka przeciwlotniczego Flak 38 znajdują się na dwóch ramkach. Wszystko wydaje się być świetnie wykonane i zdetalowane. Korzystając z nowych technologii, producent zadbał nawet o otwór w lufie samego działa. Niestety, do usunięcia będą linie podziału form. Przy budowie modelu mimo wszystko rozważałbym wymianę lufy na metalową.
W tym momencie warto wspomnieć o dwóch arkuszach elementów fototrawionych, które producent dorzucił do zestawu.
Jest to chyba jego najmocniejsza część, która poprawia znacząco wygląd końcowy modelu. Głównie wspomnianego działka, które wykonane w całości z elementów plastikowych wyglądałoby nieco topornie. Oprócz przednich płyt pancernych działka do wykorzystania są m.in. części siatkowego bębna na łuski pocisków, obręczy, podstawki pod zapasowe magazynki i samego celownika.
Drugi arkusz elementów fototrawionych to m.in. elementy zawieszenia, kosza na kanister, tablic rejestracyjnych oraz haków.
Na koniec moja ulubiona ramka z przeźroczystego tworzywa, którą również miałem okazję znaleźć w poprzednim modelu Forda. Znajdziemy w niej oszklenie szoferki oraz nietuzinkowe buteleczki.
Podsumowując, to kolejny ciekawy tematycznie wypust IBG. Producent świadomie dobiera portfolio swoich modeli w skali 1/72, uzupełniając braki na rynku modelarskim. Powoli standardem staje się wyposażenie w elementy fototrawione również modeli IBG, co mnie bardzo cieszy. Przy budowie spodziewam się jedynie małych problemów przy składaniu układu jezdnego, dlatego rozważam wykorzystanie konwersji żywicznej Modell Trans. Z pewnością przyspieszy i ułatwi budowę całej konstrukcji.
Mateusz Mathea
https://www.youtube.com/watch?v=BfnYfJiWmD8