IJN Fire Control System V
Rainbow – Rb3578 – 1/350
Rainbow – Rb7155 – 1/700
Walki okrętów odbywały się na raczej dużych dystansach. Aby wykryć przeciwnika, a później namierzyć go i wycelować, potrzebny był dobry sprzęt optyczny. Mnóstwo było różnych dalmierzy i dalocelowników, które wraz z komputerami (analogowymi) tworzyły system kierowania ogniem. Jedne mierzyły wysokość, inne kierunek, jeszcze inne np. kąty. Okręt jako podstawa artyleryjska nie jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko zmienia co chwilę położenie, pochyla się i kiwa. Cel również. Stąd na łódkach tyle tego sprzętu, aby mierzyć, korygować i przeliczać. Inne do dział artylerii głównej, inne do pomocniczej, a jeszcze inne do działek plot. Amerykanie dość wcześnie zaczęli korzystać z radarów, co dało im przewagę w walce. Japończycy też je mieli, ale dużo gorszej jakości, dlatego do końca wojny polegali głównie na optyce.
I taki właśnie sprzęt celująco-mierzący jako waloryzacje do modeli japońskich okrętów wydała firma Rainbowmodel. Pięć zestawów, a właściwie dziesięć, bo każdy zestaw w dwóch skalach 1/350 i 1/700. Rainbow podzielił je na pakiety dedykowane konkretnym typom okrętów, co ma sens, bo w jednym pudełku dostajemy już wszystko co potrzebne do konkretnego modelu.
Na początek system kontroli ognia do IJN oznaczony numerkiem – V
Do krążowników Aoba, Maya, Tone i pancerników Ise i Huyuga (1944) po przeróbce części rufowej na pokład dla wodnosamolotów.
Oba zestawy są identyczne jeśli chodzi o rodzaj i ilość elementów, ale w większej skali udało się pokazać ciut więcej detali, dlatego zaprezentuję je osobno. Dla obu też matką były wydruki 3D, ale artefakty są widoczne tylko w dużych powiększeniach. Na żywo, nawet z lupą, tego nie widać.
Zacznijmy od większej skali, czyli – Rainbow – Rb3578 – 1/350
Cztery kostki żywiczne i blaszka
Podstawa pod powyższy
Type 95 MG Control Tower
Przód Tył
Type 90 Lookout Position Tower (z lewej) i 1.5m Navigation Rangefinder (z prawej)…
…i blaszka
A skoro już przy niej jesteśmy, to zobaczmy ją z bliska.
Podzielona na sekcje – każda do jednego rodzaju elementu żywicznego.
Wolę taki porządek niż szukanie poszczególnych części, bo każda jest w innym miejscu blaszki.
Drobne i finezyjnie zrobione elementy…
Type 95 MG Control Tower
Rainbow – Rb7155 – 1/700
To, co w większej skali było na czterech kostkach, tu udało się upchnąć na trzech
Dla uświadomienia wielkości
Instrukcja
Nie ma już może widocznych lunetek, ale widać, że coś tam jest
A teraz UWAGA! Będę pokazywał PALEC