1/700 HMS Nelson Detail Up Set
For Trumpeter 06717
Very Fire – VF700004
Firma Very Fire udostępniła w swojej ofercie zestaw do waloryzacji nowego wypustu Trumpetera, a mianowicie HMS Nelson w skali 1/700. Zestaw dość spory i kompleksowy, bo zawiera imitację drewnianego pokładu, sporo blaszek, toczone lufy, łańcuch i części z żywicy. Wszystko mieści się w dość estetycznym pudełku, okraszonego fotografią zwaloryzowanego modelu. Każdy komplet elementów jest odpowiednio zabezpieczony, tak aby nie uległ uszkodzeniu. Zawartość jest ułożona w sposób eliminujący przemieszczanie się w pudełku, co ważne jest przy zakupach wysyłkowych.
W pierwszej chwili mnogość elementów może przerazić, wszak to tylko dodatek, ale wydaje mi się, że załączona instrukcja swobodnie przeprowadzi nas przez proces montażu. Jest przedstawiona w formie fotografii montowania poszczególnych elementów na modelu. Ja osobiście wolę to, niż klasyczne rysunkowe, które nie zawsze są jednoznacznie czytelne. Jedyny minus to to, że wydrukowano ją na papierze błyszczącym. Po położeniu na biurku odbija światło, które razi po oczach. Ale to oczywiście szczegół, choć jako modelarze o oczy musimy dbać 🙂 .
Zacznę od pokładu. Prezentuje się bardzo okazale i realistycznie. Nie jest za jasny, jak to się czasem zdarza przy tego typu produktach. Sama kolorystyka forniru drewnopodobnego powoduje, że poszczególne klepki są w różnych odcieniach.
Producent przewidział nawet najmniejsze deskowania. Są również wszystkie potrzebne otwory na drobiazgi w pokładzie.
Mamy 4 szt. dość dużych blaszek, które zawierają wszelką drobnicę. Po zastosowaniu ich niewątpliwie podniosą walory wizualne modelu.
Z mosiądzu mamy do dyspozycji podstawy dwóch masztów,
lufy dział artylerii głównej 406 mm,
artylerii średniej 152 mm
i do dział 120 mm.
Łańcuch kotwiczny mamy w formie… o dziwo, kawałka łańcuszka 🙂 .
Zestaw pozwala też na podmianę 20 mm Oerlikon-ów. Co ciekawe, są one odlane z plastiku, ale przy tym bardzo delikatne i szczegółowe. W zestawie blaszek odnajdziemy do nich osłony, które należy dokleić.
Ośmiolufowe pom-pom-y 40 mm są odlane z żywicy. Dzielą się na podstawę, magazynki i 2 x po 4 lufy. Wyglądają naprawdę dobrze. Balustradę doklejamy z blaszki.
Mamy też żywiczne poczwórne Boforsy 40 mm. Podzielone są na lufy, ich podstawę i podłogę. Przednią osłonę i tylne barierki doklejamy z blaszek.
Znajdziemy też korpusy dział 120 mm i mocowania do luf do 152mm.
Na jednej listwie wlewowej wspólne odlane są dwie platformy artylerii przeciwlotniczej i mocowanie luf głównych dział.
W ostatnim woreczku strunowym znalazłem różnorakie żywiczne wywietrzniki.
Jednym słowem ślinka leci. Niebawem Nelson wpadnie w moje łapy i wtedy połączę je w jedno 🙂 .
Pozdrawiam
Piotr “Słoma” Słomiński