1/144 Su-24M “Fencer-D”
Soviet Supersonic Attack Aircraft
Ukrainian Pixel Camo
Armory – 14704
Model Su-24 w skali 1/144 zadebiutował w ofercie Armory w ubiegłym roku zestawem o numerze katalogowym 14702. Kolejne wydanie różni się jedynie kalkomaniami i pudełkiem. To ostatnie jest ładne i kolorowe, i w całkiem estetyczny sposób prezentuje, z czym będziemy mieli do czynienia w środku. Ramki modelu były już recenzowane na tutejszych łamach:
Nadmienię tylko, że producent nadal nie do końca radzi sobie z odpowietrzeniem formy z żywiczną miniaturą dysz silników, choć akurat w moim egzemplarzu bąbelki powietrza znajdują się w mało upierdliwych miejscach.
Z uwagi na skupienie się w tej edycji na charakterystycznym pikselowym kamuflażu otrzymujemy dość spory, jak na tę skalę, arkusik kalkomanii kamuflażowej, które obejmują tylko jeden wariant oznakowania. Jest to całkiem zrozumiałe, bowiem przy zachowaniu ogólnego rozkładu plam poszczególne egzemplarze pikselowych Su-24 jednak się nieco różnią między sobą w szczegółach malowania i nie są identyczne piksel w piksel. Mamy więc nową kolorową wkładkę ze schematem maszyny o numerze burtowym “białe 41”. Samolot jest dość znany z szeregu zdjęć. Ponieważ drukowanie całego schematu kolorystycznego na kalkomanii jest niecelowe, instrukcja malowania podpowiada nam kolory uzupełniające według palet Humbrola, Hataki i AK. Jest to spory postęp w porównaniu do poprzedniej edycji, gdzie do dyspozycji były tylko Humbrol i Gunze.
Przechodząc do samych kalkomanii, otrzymujemy wąski arkusik z podstawowymi oznakowaniami, który wydrukowany jest bardzo dobrze. Ponadto w komplecie znajduje się większy arkusz z kalkomanią kamuflażową, który w sumie też jest całkiem fajny, bo stanowi dla modelarza ogromną pomoc, ale można mieć do niego pewne zastrzeżenia.
Przy kamuflażu nie udało się niestety uniknąć minimalnego przesunięcia białego podkładu pod kolorem, co powoduje, że na obrzeżach najjaśniejszych plam pojawiają się ciemniejsze obwódki. Gdyby to dotyczyło skali 1/72, powiedziałbym, że to nic specjalnie zdrożnego. Tymczasem w skali 1/144 każda najmniejsza niedokładność widoczna jest 144 razy bardziej! No cóż, jest jeszcze pewna szansa, że na pomalowanym na jasnoszary kolor modelu obwódki nie będą tak mocno widoczne. Przyjdzie mi się niebawem o tym przekonać podczas budowy tej miniatury. Przyznam, że jestem ogromnie ciekaw spasowania kalkomanii z modelem.
Marcin Strembski
Zestaw do recenzji został przekazany przez Armory Models.
Is this kit available at the moment?
As far as I know it is in stock or can be ordered from many online hobby shops.