1/48 MIG-15bis/ LIM-2 – Waloryzacje
Z perspektywy czasu wydaje się, że miniatura Mig-a-15 Bronco, potrzebowała rodzimego wydania (Hobby 2000), żeby doczekać się waloryzacji, niezbędnych do ożywienia tego zestawu.
1/48 MIG-15bis Detail set
do modelu Bronco/Hobby 2000
Eduard – 491178
Zestaw zawiera klasyczny arkusz z kolorowymi elementami kokpitu (tablica, zegary, cyferblaty, przełączniki itd.)…
oraz drugą blaszkę, tym razem mosiężną, na którą składają się elementy płatowca, oszklenia oraz fotela pilota.
Nie zabrakło również instrukcji, sugerującej zaopatrzenie się w sprzedawany oddzielnie arkusz z pasami do fotela pilota. Jest to dla mnie tym bardziej niezrozumiałe, że zestaw oferuje waloryzację fotela (według mnie dość karkołomną).
Wracając do blach – w sumie to nie zaskakują. Mamy tu typową jakość współczesnego Eduarda: trochę kolorowanek, wypukłe imitacje zegarów i bardzo przyzwoite elementy do pokolorowania (blaszka mosiężna).
Warto szczególnie zwrócić uwagę na tablicę przyrządów – jak widać, różnica pomiędzy elementem zestawowym, a tym, co proponują Czesi, jest niekoniecznie subtelna.
Reszta elementów kokpitu wydaje się równie ciekawa (chociaż może mieć i swoich przeciwników; dla mnie akceptowalna).
Zawartość blaszki mosiężnej natomiast nie powinna budzić wątpliwości, że warto z niej skorzystać.
Gdybyśmy jednak szukali alternatywy dla blach, Edek proponuje zamiennik żywiczny:
1/48 MIG-15bis Löök
Eduard – 644095
W komplecie z pasami!!!
Porównanie tablicy fototrawionej z żywiczną prezentuje się tak:
Śmiem twierdzić, że po zmontowaniu blacha będzie wyglądać bardziej przekonywająco. A jak to poskładać pokazuje krótka instrukcja.
Na dobrą sprawę identyczny zestaw został opracowany także do wariantu MiG-15
Subtelna różnica sprowadza się do detali tablicy przyrządów, która w zestawie:
1/48 MIG-15 Löök
Eduard – 644094
…ma minimalnie zmienioną dolną partię.
W podobny sposób opracowany jest zresztą wariant opisywanego na wstępie zestawu, który w wydaniu do MiG-a-15 ma jedynie zmienioną tablicę
1/48 MIG-15 Detail set
Eduard -491178
Ponadto, kolorowane blaszki pojedynczo spakowano do kompletów edycji ZOOM
Wśród opracowanych przez Eduarda dodatków jako osobny produkt znalazły się też pasy, które – przypomnę – pominięto w omawianym na początku recenzji zestawie blaszek.
1/48 MIG-15bis seatbelts STEEL
Eduard – FE1179
Łudząco podobne do tych z zestawu Löök
Z subtelną jednak różnicą – w zestawie Löök mamy imitację 3D klamer.
Różnicę wskazuje też instrukcja.
Co jest w sumie zabawne, identyczne pasy stanowią także osobny komplet przeznaczony do wersji MiG-15
1/48 MIG-15 seatbelts STEEL
Eduard – FE1162
Eduard wychodzi nam naprzeciw również z żywicznymi zamiennikami kół. I jak to zwykle u Czechów w tej materii bywa – nie zawodzi.
1/48 MIG-15 wheels BRASSIN
Eduard – 648622
W zestawie znajdują się trzy żywiczne koła oraz przednia goleń (przednia goleń modelu jest zintegrowana z kołem, co wymaga pewnej obróbki, żeby nie wyglądała jak monolit).
Żywiczne koła posiadają detale bieżnika, szwy gumy oraz wypukłe, firmowe nadruki (rozmiar oraz producent, zdaje się, że również czeski Barum). Całość zwieńcza delikatnie zaznaczone ugięcie.
W porównaniu z kołami zestawowymi (całkiem niezłymi) prezentują się zdecydowanie lepiej.
W przypadku jednej strony felgi Eduard proponuje inny wzór. Przed montażem, warto sprawdzić czy wersji bis bardziej odpowiada felga zestawowa.
W komplecie znajdziemy również arkusz dedykowanych masek oraz instrukcję montażu/malowania.
Newralgicznym elementem zestawu Bronco/Hobby 2000 były lufy działek. I na tą bolączkę czeski producent proponuje panaceum w postaci wydrukowanych z żywicy zamienników, które z jednej strony ułatwiają budowę, a z drugiej są znacznie lepszą repliką oryginalnych.
1/48 MIG-15bis gun barrels BRASSIN
Eduard – 648629
Nawiasem mówiąc, do MiG-a-15 przygotowany został osobny zestaw, choć różniący się wyłącznie numerem katalogowym; sam żywiczny wydruk luf jest identyczny
1/48 MIG-15 gun barrels BRASSIN
Eduard – 648626
Najnowszy MiG z Hobby 2000 w zestawie posiada zestaw masek do malowania, ciętych laserowo w taśmie winylowej (najprawdopodobniej produkcji P-Mask). Niemniej, Eduard i tutaj proponuje swoje rozwiązanie.
1/48 MIG-15bis MASK
Eduard EX775
Przewaga Edkowych masek nad tymi wykonanymi z winylu uwidacznia się głównie w momencie, kiedy do oklejenia mamy różnego rodzaju obłości/krągłości. W tym przypadku na pewno przydadzą się na zewnątrz oszklenia. Natomiast jeśli chcemy pokusić się o malowanie od środka, możemy wykorzystać maski zestawowe.
Powyższy opis nie wyczerpuje oczywiście tematu, zatem w niedalekiej przyszłości zostanie uzupełniony o kolejne akcesoria opracowane przez Eduarda do miniatury Migolima.
Kuba Chłodek
Zestawy przekazane do recenzji przez firmę Eduard