1/700 Łodzie i kutry Japońskiej marynarki część 2 – Kutry
Shelf Oddity – SO700150
Shelf Oddity – SO700151
Shelf Oddity – SO700155
Shelf Oddity – SO700156
Shelf Oddity – SO700157
Zapraszam na drugą część recenzji łodzi i kutrów Japońskiej marynarki wydanych przez Shelf Oddity. Po łodziach pora na kutry.
Poprzednio opisywane łodzie oprócz prac technicznych były używane do transportu ludzi. Ale tylko marynarzy. Oficerowie nie mogli siedzieć na zwykłych dechach w szalupie. Dla nich na każdym większym okręcie były kutry.
IJN 17 m Steam Pinnace
Ceremonial Barge Set
Shelf Oddity – SO700155
Kuter parowy używany od 1915 do 1934 roku.
Blaszka.
Zawsze w tego typu łódkach problemem było pomalowanie drobnych elementów pokładu, oczywiście wtedy, gdy producent takie elementy odwzorował. Shelf Oddity ułatwiło życie modelarzom i na blaszkach znajdziemy szablony do malowania.
Po pomalowaniu pokładu jakimś podstawowym kolorem drewna, przykładamy szablon i malujemy na szaro wystające wyposażenie. Na tej łódce jest ono również umieszczone blisko burt, więc w zestawie mamy dwa szablony.
I te elementy doklejamy do kadłuba
Kominy mają dziurki, ale można je dodatkowo rozwiercić
Pomieszczenie pasażerskie składa się z dwóch elementów – części zakrytej i rusztowania pod plandekę.
Doklejamy kotwice, relingi, koło ratunkowe, ster i śrubę.
I gotowe.
IJN 17m Motor Pinnace Version 1
Ceremonial Barge Set
Shelf Oddity – SO700156
IJN 17m Motor Pinnace Version 2
Ceremonial Barge Set
Shelf Oddity – SO700157
Pinasy
Duża, 17-metrowa ceremonialna łódź/barka używana w czasie różnych admiralskich gali i oficjalnych uroczystości. Była na starszych pancernikach do połowy lat 30-tych, później zastąpiona przez inne kutry. W czasie II wojny już ich raczej na okrętach nie było.
Jedyna różnica pomiędzy tymi zestawami, to wielkość i kształt nadbudówki pasażerskiej.
Starsza – zaokrąglona i mniejsza – do 1935 roku.
Nowsza, większa, do 1937 roku.
Każdy zestaw zawiera dwie pinasy.
Blaszka jest identyczna w obu zestawach.
Różna jest kostka z elementami nadbudówek, choć ta różnica to tylko inny kształt jednej z nich. Sterówka, kominy i nawiewniki są identyczne.
Version 1 – SO700156
Version 2 – SO700157
Tu widać różnice w nadbudówkach pasażerskich. Lewa – SO700156, prawa – SO700157.
I znów na blaszce mamy szablon do pomalowania wyposażenia.
Ale nie tylko wyposażenia. Szablon jest ciut mniejszy niż pokład, co pozwala na odwzorowanie szarego rantu wzdłuż pokładu.
Czasami panel z oknami w nadbudówce pasażerskiej wykonywany był z mahoniu, co możemy wykorzystać, by dodać jakiś inny kolor do wszechobecnej na japońskich okrętach szarości.
I jeszcze raz różnice w wielkości i kształcie nadbudówek pasażerskich.
IJN 11m & 12m Motor Boats Set
Shelf Oddity – SO700150
A to już kutry używane na drugowojennych okrętach. Zastąpiły te prezentowane wcześniej. Służyły do transportu oficerów i gości na, i z okrętu. Maszt i flagsztok były demontowane i rozkładane dopiero na wodzie, ale że z nimi kuter ładniej się prezentuje, to zazwyczaj tak właśnie wykonane łódki widać na modelach.
Kutry w zestawie są prawie identyczne. W dwóch rozmiarach: 11- i 12-metrowe. Oba występowały na okrętach, a różnice (oprócz wielkości) to tylko moc silnika i wielkość sterówki.
Kadłub o prawidłowym kształcie.
Trochę zbliżeń na mikroskopijne nawiewniki.
Blaszka.
Elementy żywiczne prezentują się tak:
Tak jak w poprzednich zestawach otrzymujemy szablon zdecydowanie pomagający w pomalowaniu elementów pokładu.
Sterówki są dwóch wielkościach. Mniejsza do 11-metrowego i większa do 12-. Aby nie pomylić, która do jakiego kadłuba, producent zrobił inny kształt kostek do mocowania w kadłubie.
Z żywicy dostajemy dwa rodzaje kabin pasażerskich: w formie zamkniętej budki i stelaża obciągniętego brezentem. Z blaszki możemy wykonać trzeci rodzaj – sam stelaż.
Mamy więc dwie wielkości łódek i każdą możemy wykonać w trzech wersjach.
A jeśli zdecydujemy się na wersję z plandeką, to też możemy zrobić to na dwa sposoby. Albo wykorzystać zestawowy element żywiczny, albo zalać wikolem element fototrawiony, tak jak w recenzowanych wcześniej łódkach
Wszystkie łódki z recenzowanych zestawów mają na pokładzie po dwa relingi. Krótsze, dłuższe, ale są na każdej. Ich nie malujemy. One były mosiężne, wiec kolor blaszki jest idealny.
Przed przyklejaniem tych mosiężnych poręczy zalecam jednak trochę ćwiczeń oddechowych. Wiecie – wdech/wydech. Będzie potrzebne.
Skoro mamy już takie detale jak świetliki w maszynowni, to możemy spróbować zasymulować w nich szybki (przesadziłem z intensywnością tego niebieskiego). Te malusieńkie nawiewniki mają dziurki, więc nie zaszkodzi wpuścić do wnętrza kropelkę ciemniejszej farby. Oczywiście jeśli w dziurkę trafimy.
Łódka z brezentem zestawowym…
…i ze stelażem zalewanym wikolem.
IJN 15 m Motor Boat
Ceremonial Barge Set
Shelf Oddity – SO700151
15-metrowy kuter ceremonialny. Ulubiony kuter Admirała Yamamoto. Był na okrętach, na których przebywał Admirał (Nagato, Yamato)
Szablon do malowania drobnych elementów pokładu.
Reszta dodatków.
Śruby.
Fajne, ale tak, zgodzę się z Wami – to jest chore.
I komplet kutrów.
Czas na podsumowanie obu części.
Nie powinno się robić takich powiększeń. Chciałem pokazać wszystkie szczegóły i finezję ich wykonania przez Shelf Oddity, ale makro nieubłaganie wyciąga wszystkie moje błędy. Faktyczny rozmiar można ocenić przykładając zapałkę do ekranu. Te elementy są kilku-, a niekiedy kilkunastokrotnie powiększone. Z jednej strony dobrze ukazuje to szczegóły, a z drugiej gubi się chyba delikatność, bo wszystko zaczyna wyglądać grubiej i toporniej niż w rzeczywistości. Powinienem na koniec poprawić malowanie odbijaczy, bo przez ciągłe obracanie łódek w palcach pozłaziła z nich farba, co tak naprawdę zobaczyłem dopiero na zdjęciach.
Tak jak opisywałem w części pierwszej, ja do recenzji otrzymałem wydruki 3D będące ‘matką’ dla odlewów żywicznych. Takie też odlewy trafiają już do sprzedaży.
To nie są pierwsze łodzie i kutry do modeli japońskich okrętów; są podobne wypusty innych firm aftermarketowych, ale nie w takiej jakości i tak szczegółowe. Jakiś czas temu opisywałem całkiem przyzwoite łódki z Rainbow model. Porównajcie je do tych z Shelf Oddity. Jak na dłoni widać różnicę klasy. To, co dostajemy od Shelf Oddity, jest REWELACYJNE jak na skalę 1/700. Zresztą tak można powiedzieć o wielu produkowanych przez nich zestawach. Działka przeciwlotnicze czy wyposażenie optyczne to najlepsze tego typu zestawy na rynku.
Podoba mi się, że producent stara się przewidzieć, jakie problemy mogą napotkać modelarze. Szablony do malowania detali pokładu i kół ratunkowych czy wygniatarka do fototrawionego stelaża łodzi transportowej to naprawdę bardzo pomocne dodatki.
Fototrawiony, ażurowy greting w szalupach to świetny, bardzo trafiony pomysł. Jest dobrze widoczny i nadaje łódce trójwymiarowości. Kabinki z oknami, których nie trzeba już wyginać z trudno składalnych blaszek. Nawiewniki o faktycznym kształcie ‘fajek’, a nie pryszczy na pokładzie. Szczegóły, precyzja wykonania, ech… wszystko mi się podoba.
Dla robiących modele w 1/700 – MUST HAVE
Janusz Bogusz – Rhayader
Zestawy przekazane do recenzji przez firmę Shelf Oddity