1/48 Hamilton Standard Propeller Hub HS23E50a with blades 6501A-0/6541A-0
& assembly jig
(Corsair, Hellcat)
BitsKrieg – BK48009S
Kolejny ciekawy zestaw waloryzacyjny do samolotów w skali 1/48 od BitsKrieg to jedno z powszechnie używanych śmigieł Hamilton Standard. Typowe dla tego rodzimego producenta dodatków do modeli pudełko zawiera jedynie części spakowane do woreczków strunowych – ze względu na prostotę zestawu instrukcja i tak byłaby zbędna.
Zestaw zawiera piastę, trzy łopaty śmigła, oś (co niewątpliwie ułatwi wykonanie kręcącego się śmigiełka, choć rzecz jasna stopień trudności takiej przeróbki będzie zależał od makiety silnika, z którą będziemy mieli do czynienia) i “kopyto”, pozwalające komfortowo i symetrycznie zmontować elementy w całość.
Piasta jest elementem bez wątpienia najbardziej efektownym ze względu na swój złożony kształt – trudny do oddania w klasycznym wtrysku, a nawet w odlewie żywicznym, stąd prawdopodobnie decyzja o wykonaniu go jako wydruk 3D. Jak widać, piasta wygląda świetnie, wydruk jest ostry i pełen najdrobniejszych detali, a jednocześnie pozbawiony jakichkolwiek artefaktów (np. “słoi” pozostałych po druku).
Podział śmigła na elementy składowe pozwala na bardziej finezyjne odtworzenie detali piasty (oraz na wybór ustawienia kąta nastawu łopat), ale ceną za to jest konieczność zachowania precyzji na etapie montażu – łatwo wtedy zgubić geometrię całości. Dlatego bardzo przydatne będzie tu dołączone do zestawu kopyto.
A tu przymiarka łopaty “na sucho”, bez odcięcia jej z podstawki.
Każdą waloryzację najlepiej porównać z elementami plastikowymi, które potencjalnie może zastąpić. BitsKrieg na pudełku zestawu sugeruje, że śmigło może być zamiennikiem do Hellcata (pasują do F6F-5, prawdopodobnie też do F6F-3) i wczesnego Corsaira, choć to na pewno nie wyczerpuje wachlarza możliwości. Należy pamiętać, że często – szczególnie w przypadku samolotów produkowanych w dużych seriach i wielu wersjach – używane były różne typy śmigieł, dlatego czasami warto pobuszować w materiałach źródłowych, które mogą nam nieco rozjaśnić temat i pomóc właściwie dobrać ten element pod wariant samolotu, a nieraz i konkretny egzemplarz. W moim składziku znalazłem dwa modele, w których na pewno można zastosować śmigło proponowane przez BitsKrieg. Pierwszy z nich to Hellcat Mk.I/II Eduarda (8223). Porównanie wypada następująco:
Piasta BitsKrieg oczywiście wygląda znacznie lepiej, oferując więcej detali i ich ostrość. W elemencie Eduarda brak też otworu na szczycie osłony piasty, czyli coś banalnego do ewentualnej korekty, ale należy o tym wspomnieć.
Porównanie kształtu łopat ukazuje spore różnice w ich budowie – produkt Bitskrieg jest wyraźnie węższy, i patrząc na zdjęcia Hellcatów “z epoki”, wydaje się przez to znacznie bliższy oryginałowi.
Drugi z wyszperanych modeli to F4U-1A Corsair z Tamijuni (61070). [EDIT] Wpis Projektanta (komentarz pod tym tekstem) wyjaśnił, że wersja F4U-1/1A, którą ja dysponowałem, miała jednak węższe łopaty, takie jakie dała Tamiya w swoim modelu. Wersja łopat proponowana przez BitsKrieg jest przeznaczona do F4U-1D. Pozostawiam jednak zdjęcia oraz porównanie z planami.
Piasta Bitskrieg również wygląda lepiej, choć różnica nie jest aż tak duża jak u Eduarda.
Z kolei porównanie łopat pokazało tendencję ogólną – te od Tamiyi są wyraźnie węższe przy piaście.
Różnica skłoniła mnie do poszperania w biblioteczce i sięgnięcie po poświęcone Corsairowi Monografie Lotnicze nr 11 AJ PRESS (autorstwa A. Jarskiego). Choć z “przykładania modeli do planów” już dawno wyrosłem, to w ramach wyjątku porównałem łopaty Tamiyi i Bitskrieg z rysunkami – co jasno pokazało, że te drugie mają kształt zdecydowanie bliższy tym z planów.
Należy jeszcze wspomnieć, że jeśli ktoś chciałby zakupić ten dodatek trochę taniej, może wybrać wersję bez “kopyta” ułatwiającego montaż. Różni się ona tylko brakiem tego właśnie elementu (i oczywiście – trochę niższą ceną):
1/48 Hamilton Standard Propeller Hub HS23E50 with blades 6501A-0/6541A-0
(Corsair, Hellcat)
BitsKrieg – BK48006S
Artur Osikowski
Zestawy do recenzji przekazała firma BitsKrieg.
Takie małe wyjaśnienie – tak jak napisałeś w tych samcyh samolotach stosowano częstwo różne śmigła. Piasta 23E50 była w zasadzie taka sama dla wszysatkich Hellcatów i wczesnych Corsairów (niewiele się różniła z serii na serię), ale różne były łopaty. Te w zestawie Bitskriega pasują do F6F-5, prawdopodobnie też do F6F-3, nie udało mi się tego do końca potwierdzić. Natomiast w przypadku Corsairów łopaty były inne w F4U-1/1A, a inne w F4U-1D. To śmigło Bitskriega było używane w F4U-1D. F4U-1/1A miały faktycznie dużo węższe łopaty u nasady.
Dzięki za komentarz, miałem ból głowy próbując to jakoś rozgryźć. Wprowadzam korekty do tekstu.
Nie ma sprawy :). Szkoda, że nie można poprawiać komentarzy, bo widać jak szybko to pisałem. Dobrze, że się doczytałeś :).